Президент МОК пояснив, як працюватиме механізм вибіркового усунення росіян та білорусів від міжнародних змагань

25.03.2023 13:00
 

В організації надалі розробляють плани для повернення спортсменів двох країн

Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах пояснив, як працюватиме процес вибіркового усунення росіян, що підтримують війну в Україні, від міжнародних змагань. Відповідну заяву функціонер зробив у нещодавній промові в Німеччині.

МОК розглядає можливість повернення спортсменів з Росії та Білорусі до змагань на умовах нейтралітету. Ініціатива вже була розкритикована в Україні та за кордоном, зокрема депутатами Європарламенту, що офіційно ухвалили відповідну резолюцію цього року.

Згідно з намірами МОК, до змагань під нейтральним прапором зможуть бути допущені лише ті спортсмени, які активно не висловлюються на підтримку війни в Україні. В іншому разі їхні дії вважатимуться порушенням Олімпійської хартії й передбачатимуть подальше відсторонення.

Водночас у МОК досі не визначилися з чітким механізмом відбору "нейтральних" спортсменів серед росіян та білорусів, чиї держави понад рік провадять повномасштабну війну на території України. Та під час своєї промови Бах уперше окреслив критерії для спортсменів з РФ та Білорусі, що можуть бути допущені до змагань.

Що сказав Томас Бах

За словами очільника Комітету, в процесі відбору федерації муситимуть звертати увагу на публічні висловлювання російських та білоруських спортсменів, що стосуються війни в України.

Серед іншого, йдеться про використання літери "Z", що стала символом повномасштабного російського вторгнення за підтримки Білорусі минулого року. Наприклад, від змагань усуватимуть спортсменів, за якими будуть помічені відповідні дописи у соціальних мережах.

"Наші принципи стверджують ясно та чітко, що будь-яка підтримка війни, і це включає носіння цієї «Z», відповідні публікації та ще багато іншого, є забороненою. Ті, хто підтримують війну таким чином, не можуть — або не мають, позаяк ми подаємо це виключно як рекомендацію, — брати участь у змаганнях", — цитує німця агентство Associated Press.

Водночас на запитання, що робити зі спортсменами, які є військовослужбовцями в лавах ЗС РФ, функціонер поки не зміг надати конкретної відповіді.

"Зачекайте середини наступного тижня. Я переконаний, що до того часу ми представимо відповідні інструкції".

Що відомо
  • Від початку вторгнення російського гімнаста Івана Куляка, що прийшов на церемонію нагородження з літерою "Z" на формі, відсторонили від змагань на один рік.
  • У липні минулого року російського кіберспортсмена, що намалював на віртуальній карті літеру "Z", не пустили на змагання до США.
  • У січні готовність прийняти спортсменів з Росії та Білорусі на своїх континентальних змаганнях висловили в Олімпійському комітеті Азії. Зокрема, йдеться про їхню можливу участь в прийдешніх Азійських іграх вже цього року.
  • Навесні рішення про повернення росіян та білорусів до змагань ухвалили в Міжнародній федерації фехтування, що відкриває для них двері до участі у відборі до Олімпійських ігор 2024 року в Парижі.

Лента новостей