Пресконференція Андрія Шевченка: про збірну України, Юргена Клоппа, каладзе та своє місце в УЄФА

12.02.2025 10:01
Категории: Новини Футбол

Президент Української асоціації футболу Андрій Шевченко взяв участь у пресконференції, присвяченій першому року діяльності нової команди УАФ.

— Ми давно чекали зустрічі з вами. Тому є побажання, щоб такі заходи проходили частіше.

— Коли ти граєш у футбол, то даєш інтерв’ю після кожного матчу. Те саме стосується й головного тренера. Коли ти є президентом, то ставиш завдання команді, яка повинна їх відпрацювати, а потім робиш звіти. Я готовий частіше зустрічатися, але для того,щоб провести якісь реформи, досягти результатів і з цим приходити до вас, потрібен час. Ми показали сьогодні нашу відкритість, звіти, розповіли про плани. Я не кажу, що в нас усе виходить. Але в нас є план, є рішення, є команда, тому ми працюватимемо далі.

— У чому ви бачите свою головну місію на цій посаді?

— У розвитку українського футболу. Ми показали наші пункти плану, додавши 10-й, реалізацію цього плану. У нас є два сценарії розвитку подій— коли триває війна й коли вона завершиться. Це зовсім різне бачення. Ми зараз робимо все можливе, аби дотримуватися плану, і щоб футбол в Україні розвивався.

— У вашій презентації не було інформації щодо інфраструктури. Чи ви щось будували за цей рік?

— У нашій програмі про це нічого немає, оскільки зараз триває війна. Усі кошти, які виділяються на інфраструктурні проєкти, — це цільові кошти ФІФА та УЄФА. Вони всі зберігаються на їхніх рахунках, ми їх не торкаємося. Чому?Нагадаю про два плани — коли війна триває й коли вона закінчується. Ми повинні бути готовими, коли ми розумітимемо, де зможемо найкраще витратити ці кошти й зробити гарний проєкт. Тому зараз ми ці кошти не витрачаємо. У нас є невеликі точкові проєкти, наприклад, допомога в Закарпатті, де ми виділили кошти на побудову поля. Цьогоріч також будуть невеликі проєкти, але основні кошти ми зберігаємо, аби розглядати в майбутньому більш суттєві проєкти.

— Як ви оцінюєте кількість людей,залучених у футбол?

— Щоб правильно підрахувати кількість усіх цих людей, ми звернулися до діджиталізації. Зараз ми повинні по цих кроках зробити максимум роботи. Дуже важливо подивитися, скільки взагалі у нас людей. У нас не така велика база, вона дуже стара. Для цього ми застосували діджиталізацію, нові технології, щоб краще розуміти кількість людей, які займаються футболом. Тоді ми зможемо дивитися, як футбол розвивається, ми зможемо дивитися на залученість у дитячому футболі, на рівні академій. Це наступний крок. І ми повинні бути на зв’язку з клубами, де є професійні академії. В УАФ таких академій немає. Ми відповідаємо за розвиток футболу, тож розробили таку програму. Ми прагнемо, щоб вона запрацювала якнайшвидше, але є технічні питання. Плюс це кошти. Діджиталізація дуже дорога. Працюємо над цим, маємо план.

— Який із пунктів вашої програми виявився найважчим у реалізації?

— Думаю, діджиталізація. Я розумію, на якому етапі ми почали цю реформу, де ми перебували, скільки роботи попереду. Ми побачили, наскільки ми відстаємо. Ми знаємо, скільки інвестують, приміром, Бельгія, Саудівська Аравія. Це дуже великі кошти. Знаємо, наскільки профінансували деякі програми ФІФА та УЄФА. Тому цей пункт виявився таким важким для нас, але ми рухаємося.

Фото УЄФА

— Чи спілкувалися ви з Михайлом Мудриком?

— Так, я спілкувався з ним, його представниками. До нас надійшли запити від його юристів, ми з ними в листуванні. Шкода, що так склалося. Він дуже важливий футболіст для національної команди,  ми будемо його підтримувати.

— Що з проєктом відновлення стадіону в Ірпені?

— Я зібрав кошти на стадіон у межах UNITED24, де я є амбасадором. Ми перерахували ці кошти. Наскільки я розумію, зараз вони в місцевої влади. Я постійно хвилююся за цей стадіон. Там переклали поле, готують реконструкцію приміщень. Наскільки я знаю, там зараз переробили проєкт. Я стежу за цим проєктом, ми будемо робити все, щоб його було завершено.

— Анатолій тимощук виграв апеляцію в CAS. Якими будуть ваші подальші кроки у звязку із цим?

— Його не існує й не буде існувати в українському футболі. Це однозначна позиція всієї спільноти, моя, усіх нас. Те, що він виграв апеляцію, — не ми ухвалювали рішення. Але я можу сказати, що для нас усіх його не існує в українському футболі. Я не думаю, що цю тему слід порушувати.

— Як ви ставитеся до позиції деяких очільників клубів, які незадоволені суддівством? Чи відповідає дійсності те, що суддівство є некваліфікованим?

— Я вже говорив, що арбітри можуть припускатися помилок, це люди. Ми працюємо над тим, аби покращити наше суддівство. Катерина Монзуль відповідає за цей напрямок. Я у футболі давно, і якщо дивитися на більшість чемпіонатів, то завжди є суперечки щодо арбітражу. Наскільки я знаю, над цим питанням також працюють комітети ФІФА та УЄФА. Ми будемо робити все для покращення ситуації, ми розуміємо позицію клубів. Рішення — це працювати, не відходити від нашого плану, рухатися далі. Щодо перевірок, то ми робили так, аби в арбітрів була можливість виправдати себе та свої рішення. Головне, аби до суддівства не було упередженого ставлення.

— Скільки зараз людей в УАФ відповідає за пошук молодих гравців, які опинилися за межами нашої країни? Чи не думали ви збільшити штаб або ж залучити скаутів за кордоном?

— Відбувся семінар, на якому ми поставили чіткі завдання. Було сформовано структуру, за яку відповідають Сергій Ребров та Унаї Мельгоса. Ми працюємо над критеріями, за якими викликаються гравці. На кожен рік народження є тренер, аналітик і скаут. Більш технічні питання варто ставити Сергію Реброву та Унаї Мельгосі. Ми попросили, щоб було створено зрозумілу для всіх структуру, аби ми могли дивитися параметри, за якими викликають гравців, аби були звіти. Ми збільшимо штаб, проговорили цей момент, є конкретні дії. Ми робимо все, аби наші національна та молодіжна команди мали той склад, який вони повинні мати.

— Ви сказали, що пишаєтеся деякими українськими арбітрами. Чи могли б ви уточнити, ким саме?

— Насамперед це Микола Балакін. Гадаю, небагато наших арбітрів працювали на матчах Ліги чемпіонів. Це серйозний результат, він представляє наші інтереси. Сподіваюся, наступного року він працюватиме на поєдинках чемпіонату світу.

— Коштина школу молодого арбітра виділяє УЄФА — і виділяв багато років, проте вона не створювалася. Чи стало це частиною вашого аудиту?

— Так, гроші виділялися, але вони не йшли на цю програму. Ми сьогодні відновили її, кошти йдуть саме на неї. Треба із чогось починати.

— Як ви оцінюєте виступ українських клубів у єврокубках?

— Важкий рік для наших клубів. «Динамо» було важко багато переїжджати й показувати хороший результат. Проте команда зростала, також важливою була перемога в останньому матчі Ліги Європи. «Шахтар» провів хороші поєдинки, мав шанси, але не зміг пробитися в плей-оф Ліги чемпіонів.

— Чи не плануєте ви проводити домашні матчі збірної України у відборі ЧС-2026 у Німеччині?

— Можливо, ми розглянемо такий варіант. Я знаю, що в Німеччині значна українська діаспора, тож, можливо, у майбутньому ми розглянемо цю країну для проведення одного з матчів.

— Чи планується створення фан-шопу збірної України?

— Планується, він на стадії розробки.

— Чи правильно ми розуміємо, що зараз кошти для інфраструктури, які надходять із ФІФА та УЄФА, знаходяться в них? Чи після завершення війни акцент буде саме на розвитку інфраструктури?

— Кошти на інфраструктуру залишаються в УЄФА. Ми ними не користуємося, накопичуємо для того, аби розробити ті проєкти, в яких вбачатимемо найкращий розвиток.

— Чи плануєте ви й надалі залучати студентів для подібних заходів? В якому форматі це буде?

— По-перше, це семінари, по-друге, запрошуємо вас сюди. Будемо робити програми для студентів.

— Наступного сезону чемпіон УПЛ буде стартувати в Лізі чемпіонів у кваліфікації. Як УАФ працює з клубами, аби покращити нашу позицію в таблиці коефіцієнтів УЄФА?

— Так, у наступному розіграші в нас не буде прямої путівки в основний турнір. Але підтримкабуде. Клуби мають власний план розвитку. Лише працюючи разом, ми можемо зробити так, щоб за певний час наші клуби стали міцнішими. Ще раз повернуся до того, що є два шляхи розвитку — коли війна продовжується й коли вона закінчиться. Тому після закінчення війни, про що ми всі мріємо, буде зовсім інший розвиток нашого футболу. Я вірю, що наші клуби повернуться в Лігу чемпіонів, гратимуть там напряму, і не один, а два клуби. Тому мрію ми мати повинні.

— Щодо таблиці коефіцієнтів УЄФА. Показники українських клубів діляться на пять, тоді як фактично участь у єврокубках брали чотири команди. Водночас УЄФА щороку нараховує очки росії. Можливо, є якісь рішення щодо цього?

— Ми постійно надсилаємо запити у ФІФА та УЄФА. Якщо будуть якісь зрушення, ми обов’язково повідомимо. Ми постійно нагадуємо про це, але в них свій порядок денний.

— Україна розпочала перемовини щодо вступув ЄС. Чи є якісь зрушення щодо того, аби українці не вважалися негромадянами ЄС у закордонних чемпіонатах?

— У кожної країни свої футбольні правила. Зараз про це не йдеться, у нас немає жодних шансів, щоб наші футболісти могли грати не як іноземці.

— Практика показує, що в інших країнах на шляху до вступу в ЄС таке було…

— Ми будемо працювати, подивимося. Якщо справді є шанси, то ми вивчимо, як це можна зробити.

— Чи плануєте ви балотуватися до Виконкому УЄФА? Чи є у вас інформація щодо статусу Андрія Павелка, який був попереднім членом Виконкому УЄФА від України?

— Ми відкликалийого, а також практично всіх членів його команди. Змінилася структура, це було зрозуміло. Щодо мене, то так, я буду балотуватися.

— Хотілося б почути вашу особисту оцінку, які фактори могли вплинути на недостатню реалізацію кроків у вашому плані.

— Ваші колеги ставили запитання щодо арбітражу, ми будемо працювати в цьому напрямку. По-перше, ми повинні відновити школу молодого арбітра. По-друге, ми маємо дати стабільність. Якщо в клубах є якісь проблеми із цим, то ми можемо їх вирішити лише разом.

— Як футбол може допомогти Україні відновитися після війни?

— Треба розглядати футбол як можливості. Залучення міжнародних партнерів, робота з фундаціями… Ці напрямки можуть допомогти Україні.

— Чи є прямо зараз команда, яка психологічно працює з молодими футболістами за кордоном, як це роблять в інших країнах, які регулярно працюють над тим, аби змінити футбольне громадянство наших гравців?

— У нас є люди, які займаються цим напрямком. Ми провели семінар, визначилися зі скаутами, які працюватимуть над питанням. Ми стежимо за нашими молодими гравцями, які виступають у різних країнах. Деякі хлопці вже отримали паспорти, щоб мати можливість виступати за українські національні команди. Нам допомагають, бо це складні процеси — оформлення документів.

—Цей семінар було проведено лише нещодавно. Чому не займалися цим раніше?

— Семінар окреслив і додав кількість людей, які будуть допомагати. До цього в нас була група, яка працювала над питанням. Є додатки, компанії, які надають інформацію про кількість гравців з українським громадянством чи тих, у кого є можливість його отримати. У нас є розуміння, де вони знаходяться, за цим стежать. Захар Бауманн — один із прикладів. Я тоді спілкувався з його мамою, із ним, ми зустрічалися в Лондоні й запустили цей процес.

— Після зміни технічного спонсора з форми національної збірної зникла мапа єдиної України та гасло «Слава Україні!» Чи можете ви пояснити це рішення?

— По-перше, гасло залишилося. По-друге, ми змінили спонсора, і є певні технічні моменти, які треба було узгодити. Ви побачите, буде новина. Ми в процесі узгодження нової форми, яка буде. Додам, що це повинно бути в серці. Так, для кожного з нас територія України — єдина, ми про це знаємо. Ми зробили так, щоб гасло «Слава Україні!» залишилося. Але це має бути насамперед у серці.

— Чи приїде Юрген Клопп в Україну? Чи планується залучення інших відомих фахівців до занять з українськими тренерами?

— Я ніколи не даю подібних обіцянок. Можу сказати, що ми працюємо над тим, щоб він приїхав. Ми в процесі переговорів із різними фахівцями, щоб вони приїхали сюди й передали свої знання.

— Чи спілкуєтеся ви з колишнім партнером по Динамо та Мілану кахою каладзе, який, будуючи свою політичну кар’єру, видає ганебні тези щодо України?

— Ні, не спілкуюся. Я підтримую Україну та нашого президента. Такої людини, як каха каладзе, для мене не існує.

— Коли ми зустрінемося наступного разу?

— 25 квітня відбудеться Конгрес УАФ, будуть запрошені журналісти.

— Як би вам хотілося запам’ятатися вболівальницькій та журналістській спільноті в ролі футбольного функціонера?

— По-перше, є час, аби впровадити всі плани, які ми задумали. По-друге, я дуже хочу, щоб закінчилася війна і щоб ми привітали тут команду зірок, яка зіграє з нами на НСК «Олімпійський». Було б класно асоціюватися з такою подією. Чи якимось великим турніром. Цього я прагну.

Лента новостей