Данець Йонас Вінгегор вдруге поспіль став чемпіоном Тур де Франс: як пройшла найпрестижніша велогонка 2023 року

25.07.2023 16:56
Після трьох тижнів змагань завершився 110-й Тур де Франс

Переможцем генеральної класифікації гонки вдруге поспіль став данець Йонас Вінгегор з команди Team Jumbo-Visma.

Цього року "Велика петля" стартувала в іспанській Країні Басків та повернулася до Франції на третьому етапі. Сумарно на шляху до Парижа гонщики мали подолати понад 3400 кілометрів, розділені на 21 етап.

Головними фаворитами гонки перед стартом були чинний чемпіон Вінгегор та словенець Тадей Погачар (UAE Team Emirates). На двох вони вигравали всі три попередні Тури у 2020-2022 роках.

Хронологія боротьби за перемогу в генеральній класифікації

• Вже після першого етапу в Більбао лідерство захопив британець Адам Єйтс (UAE Team Emirates). Партнер Погачара по команді втримував жовту майку впродовж перших чотирьох днів.
  • Лідер вперше змінився після першого гірського випробування. Австралієць Джай Гіндлі, минулорічний чемпіон Джиро д'Італія, "привіз" суперникам понад пів хвилини на маршруті По — Ларенс й виграв свій перший етап Туру в кар'єрі.
  • У жовтому Гіндлі протримався всього один день, після чого головна боротьба розгорнулася між фаворитами — Вінгегором та Погачаром. Попри перемогу Тадея на шостому етапі, саме Вінгегор захопив майку лідера, з якою не розлучиться до самого закінчення супербагатоденки.
  • Поступово атаки Погачара зменшували відрив між двома лідерами. Після сходження на вершину Гран-Коломб'є на 13-му етапі він сягнув дев'яти секунд на користь Вінгегора, і майже не збільшувався впродовж двох наступних днів.
  • Ключовою відтак ставала перша "розділка" цього Туру — 22.4-кілометрова гонка Пассі — Комблу. Сенсаційний виступ продемонстрував Вінгегор, що завдав Погачару першого серйозного удару. Данець "привіз" супернику понад півтори хвилини, а ексчемпіон світу Том Дюмулан назвав його виступ "найкращою «розділкою» в історії".
  • Вирішального ж удару Погачар зазнав вже наступного дня, на гірському "королівському" етапі на шляху до Куршевеля. Словенець почав відставати від Вінгегора за 13 кілометрів до фінішу, а закінчував змагальний день вже з розгромним відставанням у 7:35 хвилини, що практично робило Вінгегора достроковим переможцем Туру.
  • Погачар виграв передостанній етап туру, але вже не мав нагоди повернутися в боротьбу за жовту майку. В Парижі Вінгегор формалізував свою перемогу з фінальним відривом у 7:29 хвилини та вдруге поспіль став головним тріумфатором Тур де Франс.
Хто вигравав етапи Тур де Франс-2023

Фінішну лінію впродовж трьох тижнів першими перетинали 17 різних спортсменів. Та в очковій класифікації, зрештою, тріумфував бельгійський спринтер команди Alpecin-Deceuninck Яспер Філіпсен.

Бельгієць, переможець двох етапів минулого року, домінував у спринтерських фінішах впродовж першого тижня. А на 11-му етапі здобув четверту й останню перемогу на цьогорічному Турі, вийшовши в Парижі на подіум із зеленою майкою лідера багатоденки за очками.

1. Більбао. Адам Єйтс (Велика Британія)
  2. Віторія — Сан Себастьян. Віктор Лафей (Франція)
  3. Аморебієта-Ечано — Байонна. Яспер Філіпсен (Бельгія)
  4. Дакс — Ногаро. Яспер Філіпсен (Бельгія)
  5. По — Ларенс. Джай Гіндлі (Австралія)
  6. Тарб — Котере. Тадей Погачар (Словенія)
  7. Мон-де-Марсан — Бордо. Яспер Філіпсен (Бельгія)
  8. Лібурн — Лімож. Мадс Передсен (Данія)
  9. Сен-Леонар-де-Нобла — Пюї-де-Дом. Майкл Вудс (Канада)
  10. Вулканія — Іссуар. Пейо Більбао (Іспанія)
  11. Клермон-Ферран — Мулен. Яспер Філіпсен (Бельгія)
  12. Роанн — Бельвіль-ан-Божоле. Йон Ісагірре (Іспанія)
  13. Шатійон-сюр-Шаларонн — Гран-Коломб'є. Міхал Квятковські (Польща)
  14. Аннмасс — Морзін. Карлос Родрігес (Іспанія)
  15. Ле-Же — Сен-Жерве-ле-Бен. Ваут Пулс (Нідерланди)
  16. Пассі — Комблу (ITT). Йонас Вінгегор (Данія)
  17. Сен-Жерве-ле-Бен — Куршевель. Фелікс Галл (Австрія)
  18. Мутьє — Бург-ан-Бресс. Каспер Асгрін (Данія)
  19. Муаран-ан-Монтань — Поліньї. Матей Могорич (Словенія)
  20. Бельфор — Ле-Маркштайн. Тадей Погачар (Словенія)
  21. Сен-Кантен-ан-Івлін — Париж. Жорді Мееус (Бельгія)

Хто виграв майки Туру-2023

• Жовту майку переможця генеральної класифікації вдруге поспіль здобув данець Йонас Вінгегор (Team Jumbo-Visma).
  • Зелена майка переможця очкового заліку вперше відійшла бельгійцеві Ясперу Філіпсену (Alpecin-Deceuninck), який втримував її з четвертого етапу.
  • "Горохову" майку переможця гірського заліку здобув італієць Джуліо Чікконе (Lidl-Trek).
  • Найкращим молодим гонщиком (до 25 років) Туру вчетверте поспіль став Тадей Погачар (UAE Team Emirates). Словенець надягнув білу майку востаннє — у вересні цього року йому виповниться 25.

До речі

• Йонас Вінгегор — дворазовий чемпіон Тур де Франс (2022-2023). У сезоні-2023 — переможець Туру Країни Басків та багатоденки Крітеріум Дофіне.
  • Наступний велошосейний грандтур — іспанська Вуельта-2023 — стартує 26 серпня з етапу в Барселоні. Свою участь у гонці вже підтвердив Вінгегор.
  • У 2024-му Тур де Франс вперше у своїй 120-річній історії фінішуватиме за межами Парижа через приготування міста до літніх Олімпійських та Паралімпійських ігор.