Європейський суд з прав людини задовольнив апеляцію південноафриканської легкоатлетки Кастер Семені та встановив, що уряд Швейцарії не захистив її від дискримінації через особливі умови допуску до змагань
Семеня, дворазова олімпійська чемпіонка жіночих змагань з бігу на 800 метрів, належить до спортсменок із відмінностями у статевому розвитку (DSD) та має вищий природний рівень тестостерону від решти жінок у легкоатлетичних змаганнях.
Справа Кастер Семені: хронологія подій
У 2018 році World Athletics (на той час — Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій) обмежила допуск Семені та інших спортсменок з DSD до змагань — вони мали знизити рівень тестостерну нижче за позначку в 5 наномолей на літр.
У 2019 році Спортивний арбітражний суд (CAS) та Федеральний суд Швейцарії встановили, що зазначені обмеження були необхідні для дотримання чесних змагань у жіночих легкоатлетичних дисциплінах.
У 2021 році Семеня звернулася до ЄСПЛ з апеляцією проти запроваджених обмежень. Інтерсексуальна спортсменка зазначала, що препарати зі зменшення рівня тестостерону можуть завдати шкоди її здоров'ю.
У березні 2023 року World Athletics затвердила нові правила для всіх жіночих турнірів (досі — лише в бігових турнірах від 400 до 1500 м). Відтепер атлетки з DSD та трансгендерні спортсменки допускатимуться до жіночих змагань за умови, що рівень тестостерону в їхньому організмі не перевищуватиме показник у 2.5 наномоля на літр.
Що вирішив Європейський суд з прав людини
ЄСПЛ розглядав позов не проти World Athletics або CAS, а проти уряду Швейцарії, чий суд у 2021 році залишив у силі рішення Спортивного арбітражного суду, підтримавши запроваджені обмеження в легкій атлетиці.
Чотири із семи суддів більшістю голосів дійшли висновку, що швейцарська установа не надала південноафриканці належний захист від дискримінації.
"Суд встановив, що заявниці не було надано достатніх інституційних і процесуальних гарантій у Швейцарії, щоб дозволити їй ефективно розглянути її скарги", — йдеться у рішенні ЄСПЛ.
"Суд також встановив, що національні засоби правового захисту, доступні зяявниці, не можна вважати ефективними за обставин цієї справи".
Як відреагували у World Athletics
Світова керівна організація наполягає на доцільності власних обмежень. Та з огляду на рішення "глибоко розділеної" Палати ЄСПЛ рекомендуватиме уряду Швейцарії звертатися до Великої Палати ЄСПЛ задля "отримання остаточного рішення".
"World Athletics зважає на рішення глибоко розділеної Палати Європейського суду з прав людини. Ми й далі тримаємося думки, що норми DSD є необхідними, резонними та пропорційними засобами для захисту чесних змагань у жіночій категорії. Цього ж дійшли Спортивний арбітражний суд та Швейцарський федеральний трибунал, після детального та експертного розгляду доказів", — йдеться в заяві на офіційному сайті World Athletics.
"Справу було подано проти держави Швейцарія, а не World Athletics. Ми підтримуватимемо контакт зі швейцарським урядом щодо наступних кроків та, з огляду на різні погляди в ухваленні рішення, будемо радити їм передати справу до Великої Палати ЄСПЛ для останнього й остаточного рішення".
"Поточні правила [щодо DSD-спортсменів], ухвалені Радою World Athetics у березні 2023 року, залишатимуться чинними".
Хто така Кастер Семеня
32-річна бігунка з Південно-Африканської Республіки.
Олімпійська чемпіонка 2012-го та 2016-го років у бігу на 800 метрів. Триразова чемпіонка світу на цій дистанції (2009, 2011, 2017).
Від початку сезону-2023 виграла дві срібні медалі на домашніх змаганнях у ПАР з бігу на 5000 та 10000 метрів.
У 800-метрівці востаннє змагалася на міжнародному рівні в сезоні-2019, в якому виграла два етапи Діамантової ліги у цій дисципліні.