Американка Остін Кілліпс стала першою трансгендерною велоспортсменкою, яка виграла шосейну велобагатоденку
Це сталося на Туру Гіли в американському Нью-Мексико, що проходить під егідою Міжнародного союзу велосипедистів (UCI).
UCI дозволяє трансгендерним спортсменкам брати участь у жіночих велоперегонах, якщо рівень їхнього тестостерону не перевищує 2.5 наномолей на літр впродовж 24 місяців.
На Турі Гіли Кілліпс посіла друге місце на першому етапі багатоденки та третє місце — на третьому, захопивши лідерство у загальному заліку. Американка втримала його після четвертого дня змагань та згодом виграла п'ятий етап, ставши чемпіонкою гонки.
У підсумковій класифікації гонки Кілліпс фінішувала з перевагою у вісім секунд над мексиканкою Марселою Прієто Кастаньєдою.
"Після тижня нонсенсу в інтернеті я особливо вдячна всім у пелотоні та спорті, які продовжують підтверджувати, що Twitter — не реальне життя. Я люблю своїх суперниць та вдячна за кожну нагоду навчитися та рости як людина та спортсменка", — написала Кліппс в Instagram.
Раніше участь Кілліпс у жіночих змаганнях розкритикувала колишня учасниця Олімпійських ігр та жіночого Тур де Франс, американка Інга Томпсон.
"Це підкреслює проблеми, що існують у жіночому велоспорті. У нас більше 50 трансгендерних жінок. Що відбувається за кадром — жінки просто тихо йдуть. Вони думають: «Чому боротися, якщо це не чесно?»" — цитує п'ятиразову чемпіонку з велошосе видання The Telegraph.
Питання участі Кілліпс також підіймала олімпійська віцечемпіонка 1996 року з маунтінбайку, канадка Алісон Сайдор.
"Перехід з чоловічої до жіночої категорії у велоспорті, я вважаю, функціонально не відрізняється від допінгу. Що також неправильно у цій ситуації — різниця в антидопінгових правилах, яких мають дотримуватися жінки й трансгендерні спортменки", — написала чотириразова чемпіонка світу з велокросу в Twitter.
Зі свого боку, змагальний директор Туру Гіли Майкл Енглман пояснив, що рішення щодо участі трансгендерних спортсменів у змаганнях ухвалюється UCI. Та закликав до "діалогу, чесного та з повагою".
"Це гонка під егідою UCI, наші керівні організації — UCI та USA Cycling. Ми дотримуватимемося їхніх правил та допускатимемо спортменів, яким вони нададуть ліцензії. Керівні організації можуть стояти за цією стіною, а ми не можемо, бо це насправді не стіна — у світу є запитання. Має бути шлях поговорити чесно та з повагою. Річ не у зміні правил, а в діалозі. Питання команд, спортсменів, спонсорів та трансгендерних атлетів".
Що відомо
- У 2022 році British Cycling, що опікується велоспортом у Великій Британії, заборонила трансгендерним атлеткам брати участь у жіночих елітних змаганнях.
- Наразі трансгендерних спортсменок, які пройшли чоловічий пубертатний період, також не допускають до провідних жіночих змаганнях під егідою World Athletics (легка атлетика) та World Aquatics (водні види спорту).
- Тур Гіли — гонка класу 2.2, найнижчого в ієрархії UCI. Призовий фонд жіночих та чоловічих змагань становить 35 тисяч доларів.