Як зміниться світова волейбольна першість серед чоловіків та жінок
Міжнародна федерація волейболу (FIVB) затвердила новий формат і терміни проведення чемпіонатів світу серед чоловіків та жінок. Про це йдеться на офіційному сайті керівної організації.
Досі чемпіонати світу проводилися раз на чотири роки. Останній з них — 2022 року в Польщі та Словенії — став найуспішнішим в історії чоловічої української збірної, що посіла сьоме підсумкове місце після виходу до чвертьфіналу.
Надалі "вікна" між розіграшами світової першості скоротять до двох років. Чемпіонат 2025 року передуватиме розіграшу турніру в 2027-му, і так далі.
FIVB пояснює зміни бажанням "впорядкувати міжнародний волейбольний календар". У пріоритеті організації будуть "здоров'я та благополуччя спортсменів, а також потреби інших ключових задіяних осіб".
Оновлений формат турніру
Надалі титул чемпіона світу серед жінок та чоловіків у фінальному раунді розігруватимуть між 32 збірними. Досі у першості змагалися по 24 національні команди.
Збірні розподілятимуться на вісім груп по чотири команди. Команди, що посядуть чільні два місця в квартетах, виходитимуть до 1/8 фіналу.
Оновили й процедуру кваліфікації на світову першість. Прямі путівки на чемпіонати отримуватимуть збірна-господар турніру, а також чинний чемпіон.
Критерії відбору на чемпіонати світу з волейболу
1 путівка — господар турніру
1 путівка — чинний чемпіон
15 путівок — по три найсильніші збірні п'ятьох континентальних турнірів
15 путівок — найсильніші команди за добором, згідно з їхнім становищем у світовому рейтингу за підсумками сезону національних збірних
Якщо збірні гарантували собі прямий вихід на турнір, путівку здобуватиме наступна найсильніша команда в заліку континентального турніру або світовому рейтингу.
Кваліфікація на літню Олімпіаду-2028
Оновлений формат чемпіонатів світу безпосередньо впорядкований під Олімпійські ігри. Світову першість проводитимуть у рік, що передуватиме головним змаганням чотирирічного олімпійського циклу.
Починаючи з ЧС-2027, три найсильніші команди чемпіонату серед чоловіків та жінок безпосередньо потраплятимуть до фінальної частини Олімпіади (у 2028-му — в Лос-Анджелесі).
Окрім господарів, решта учасників відбиратиметься за результатами чемпіонату світу, головних континентальних змагань і світовим рейтингом.
Критерії відбору на олімпійські турніри з волейболу 2028 року
1 путівка — господар турніру (США)
5 путівок — переможці п'ятьох континентальних чемпіонатів
3 путівки — найсильніші команди ЧС-2027
3 путівки — три найсильніші команди у світовому рейтингу
Якщо збірні гарантували собі прямий вихід на турнір, путівку здобуватиме наступна найсильніша команда в заліку континентального турніру або світовому рейтингу.
Україна на чемпіонатах світу з волейболу
Найбільший успіх України на світовій першості — чвертьфінал чоловічої збірної 2022 року.
Чоловіча команда всього двічі брала участь у фінальній частині чемпіонатів світу. У 1998-му збірна посіла підсумкове 10-те місце.
Жіноча збірна лише одного разу проходила на світову першість — у 1994 році, на перший чемпіонат за часів незалежності України. Й посіла тоді 11-те місце.