"Абсурд". Чемпіонка світу з лижного двоборства виступила з "бородою" на знак протесту проти недопуску жінок до Олімпіади

23.11.2022 12:45

Титулована спортсменка разом із колегами закликала МОК не робити гендерних "винятків" у олімпійській програмі

Перша чемпіонка світу в історії лижного двоборства, норвежка Ґюда Вестволл Гансен, влаштувала протест проти невключення жіночих змагань у цьому виді спорту до програми Олімпійських ігор-2026, що відбудуться в італійських Мілані та Кортіні-д'Ампеццо.

Спортсменка вийшла на старт із намальованою бородою та взяла участь у акції протесту проти цьогорічного рішення Міжнародного олімпійського комітету не додавати жіноче лижне двоборство до Олімпіади.

Яка ситуація з олімпійським статусом лижного двоборства

Чоловіче лижне двоборство входить до олімпійської програми з найперших зимових Ігор в історії, тобто з 1924 року, та залишається в ній донині. Через понад сто років жіночі змагання досі не проводитимуть у межах Олімпіади. Їх не було включено до програми Ігор-2026.

Наразі лижне двоборство залишається єдиним олімпійським видом спорту, в якому жінки не беруть участі в Іграх у жодній із дисциплін. Водночас виключно жіночими є два літні види: художня гімнастика та артистичне плавання.

У сезоні 2020/21 жіночі змагання з лижного двоборства вперше ввійшли до серії Кубка світу, а також було проведено дебютний чемпіонат світу-2021 за участю жінок.

Як на дискримінацію реагують лижні двоборки

Спортсменки й раніше висловлювали обурення через недопуск до Олімпійських ігор. Зокрема, переможниця загального заліку першого жіночого Кубка світу, американка Тара Ґераті-Моутс, напередодні Олімпійських ігор-2022 у Пекіні розкритикувала слоган змагань "Швидше, вище, сильніше — разом".

"Немає жодних "разом" у олімпійському русі, якщо людей дискримінують за кольором шкіри, гендером або релігією, – написала спортсменка на своїй сторінці в Instagram. – Мені кажуть: "Будь терплячою, просто зачекай чотири роки. Можливо, тобі дозволять [поїхати]". Я буду терплячою. Але спершу скажу, що просто тут і зараз олімпійських цінностей не дотримуються".

Пізніше, у червні 2022 року, було ухвалено остаточне рішення про те, що лижне двоборство не буде включене до програми 2026 року.

У відповідь на це деякі спортсменки та спортсмени розпочали сезон 2022/23 з протесту проти рішення МОК. На норвезьких змаганнях у Бейтостолені лижниці влаштували акцію: зробили напис на снігу "Жодних винятків" та стали біля нього, демонструючи знак "Х" лижними палицями, що дублює значення гасла ("No eXception").

Ґюда Вестволл Гансен, яка врешті посіла перше місце, напередодні гонки намалювала на обличчі бороду як символом того, що до Олімпійських ігор допускають лише чоловіків.

"Ми вважаємо абсурдом те, що спортсмени мусять мати такий вигляд [чоловіка] або мати бороду, аби їм дозволили виступати на Олімпіаді, – заявила Вестволл Гансен у коментарі NRK. – Ми сподіваємося якось це змінити. Важливо, щоб у дівчат було бажання приходити й залишатися у цьому виді спорту, який є надзвичайно захопливим".

Хто така Ґюда Вестволл Гансен

  • 20-річна норвезька лижна двоборка.
  • Чемпіонка світу 2021 року на нормальному трампліні.
  • Володарка Великого кришталевого глобуса сезону 2021/22, двічі здобувала Малий кришталевий глобус як найкраща стрибунка з трампліна (2020/21, 2021/22).
  • Чемпіонка юнацьких Олімпійських ігор-2020 у складі змішаної команди.
  • Дворазова чемпіонка світу серед юніорок (2020 – у міксті, 2021 – в особистих змаганнях).

Лента новостей